,,Niećwiczone mięśnie zanikają, a niećwiczone zdolności zacierają się w czasie”, dlatego tabliczkę mnożenia należy powtarzać, powtarzać i powtarzać! Ale co zrobić, aby utrwalanie tabliczki mnożenia nie kojarzyło się uczniom z nudnym odpytywaniem a może nawet wręcz przeciwnie – by było przyjemnością?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Bawić się mnożeniem!

Dlatego też w piątek 04.10.2019 r po raz piąty w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Już od rana podczas każdej z przerw uczniowie kl. IV i V w trzyosobowych patrolach egzaminacyjnych wychodzili na korytarze i  w myśl hasła ,,Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” egzaminowali starszych uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców przyprowadzających swoje pociechy do szkoły. Następnie barwnym korowodem wyszli na drogę naszej miejscowości przepytując mieszkańców, kierowców, panie w sklepie i proboszcza parafii. Każda osoba, która poprawnie odpowiedziała na wszystkie wylosowane pytania otrzymała brawa i tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Zwieńczeniem akcji było zgromadzenie się na sali gimnastycznej wszystkich uczniów gdzie odbyły się konkursy, zabawy i quizy. W naszej szkole po raz kolejny wykorzystuje się innowacyjne metody nauczania. Za pomocą smartfonów i aplikacji Quizizz wyłoniliśmy Mistrza Tabliczki Mnożenia którym został uczeń kl.V Miłosz Bandyk. Następny konkurs miał charakter zabawy – bingo matematyczne. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością tabliczki mnożenia, ale także spostrzegawczością i refleksem, a przy tym musiało dopisać im jeszcze szczęście. Zwycięzcą została uczennica kl. VII Gabriela Michałek. W rozgrywkach grupowych z łamigłówkami najlepiej poradziła sobie klasa VIII.

Tego dnia poprzez wspólną wspaniałą zabawę łączyliśmy się z ludźmi na całym świecie, ponieważ chcemy nadal propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że matematyka towarzyszy nam przez całe życie w każdej chwili-kiedy patrzymy na zegarek, kalendarz, termometr, rozkład jazdy, wstukujemy numer telefonu czy liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia. Bardzo ucieszył nas fakt, że zdecydowana większość egzaminowanych osób wykazała się  bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia a akcja spotkała się z bardzo miłym odzewem egzaminowanych osób. Tegoroczne obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia możemy uznać za bardzo udane.

Nauczyciel-koordynator akcji Małgorzata Majsterkiewicz dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w obchodach święta. Jeżeli zorganizowanie tego dnia sprawiło, że każdy z nas dobrze się bawił i utrwalił sobie choć jeden przykład tabliczki to warto było.

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbędzie się już za rok 2.02.2020 roku.

mgr Małgorzata Majsterkiewicz