5 uczniów klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni Renaty Mączko przygotowywało się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

14 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrani Pierwszoklasiści, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej – wszystko po to, aby ślubowanie uczniów klasy I wypadło jak najbardziej uroczyście – mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor szkoły powitała gorąco zaproszonych rodziców, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której „oddała głos”.  Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w granatowych  biretach na głowach Pierwszacy błysnęli talentem.  Pięknie zaśpiewane piosenki, aktorskie wykonanie scenek z życia szkoły, znajomość  symboli narodowych, obowiązków dyżurnego, przepisów ruchu drogowego,  były dowodem, że dzieci są gotowe, aby przyjąć je do grona społeczności szkolnej.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed biało – czerwonym sztandarem naszej szkoły Pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Barbara Polek dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła dotykając  ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

Następnie Pani dyrektor złożyła dzieciom życzenia sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyli się również rodzice, którzy obdarowali swoje pociechy prezentami.

Ten dzień na długo zostanie Pierwszakom w pamięci.

Renata Mączko