11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli zgotowanej nam przez Niemców i Rosjan nasz kraj znów pojawił się na mapach Europy. Nie stało się to jednak jednego dnia, ani nie zrobił tego jeden człowiek. Potrzeba było czasu, determinacji i współdziałania.

Teraz my, w 103 rocznicę tych wydarzeń ,zjednoczyliśmy się, aby uczcić bohaterów i wyrazić radość z życia w  wolnym kraju . Proboszcz parafii, Szkoła, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Piotrkowicach przy wsparciu Pani Burmistrz wspólnie przygotowali imprezę okolicznościową „Śpiewamy dla Niepodległej.”

Wydarzenie rozpoczęła msza św. za ojczyznę w kościele parafialnym pw. Michała Archanioła w Piotrkowicach. Odprawił ją w obecności pocztów sztandarowych Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Prałata Władysława Gibały i Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrkowicach ks. Stanisław Stec. Po mszy zebrani  biało-czerwonymi flagami i chorągiewkami  przemaszerowali na teren OSP. Tam płonęło już wspaniałe, wielkie ognisko. Po odśpiewaniu hymnu i Roty zebranych przywitały pani dyrektor Szkoły Barbara Polek i przewodnicząca KGW  Ale Babki Małgorzata Oleksowicz . Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa. Ogień trzaskał, Ale Babki częstowały bigosem, gorącą herbatą i domowym ciastem, a nad wszystkim czuwali druhowie OSP z  prezesem Dawidem  Siwkiem na czele. Długo w noc rozchodziły się po Piotrkowicach słowa piosenek o legionistach i ułanach śpiewanych do wtóru melodii wygrywanych przez strażaków.

Beata Czuba