W przepięknej scenerii szkolnego podwórka odbyła się jedenasta odsłona Narodowego Czytania 2022. W tym roku Prezydent Andrzej Duda zaprosił do wspólnej lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Utwór ten powstał dwieście lat temu w Wilnie i zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Oczywiście jak w każdym roku z tej okazji zostali zaproszeni specjalni goście – Panie z Koła Gospodyń Wiejskich AleBabki w Piotrkowicach. Po krótkim wstępie dotyczącym historii powstania utworu przygotowanym przez bibliotekarkę – Renatę Mączko, głos zabrała Pani Maria Kusyk, następny fragment utworu przeczytały Anna Tyrka i Pani dyrektor Barbara Polek. Wszyscy w skupieniu słuchali kolejnych fragmentów czytanych przez polonistkę Panią Annę Warchoł i przedstawicieli uczniów poszczególnych klas. Wydarzenie to na długo pozostanie w naszej pamięci.