Dnia 30 kwietna  2024 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klasy trzeciej pod kierunkiem p. R. Mączko wystąpili z przedstawieniem.  Zaprezentowali sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce. Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. W trakcie zaśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, „Jak długo na Wawelu”, a na zakończenie uczniowie zaprezentowali taniec poloneza. Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wiwat 3 Maj!!!

Renata Mączko