Rotmistrz Witold Pilecki ps.Witold, generał August Fieldorf ps.Nil czy Danuta Siedzikowska  ps.Inka to tylko jedni z ok.180 tyś. osób przynależących do organizacji i grup konspiracyjnych polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Nazywamy ich   żołnierzami wyklętymi, żołnierzami niezłomnymi. Swoim działaniem obejmowali teren Polski, Wileńszczyzny, Nowogródzkiego i Grodzieńskiego (Litewska SRR i Białoruska SRR). Jako członkowie polskiego podziemia niepodległościowego stawiali opór  próbom  narzucenia siłą nowego ustroju politycznego w Polsce i oderwania Kresów Wschodnich przez ZSRR. NKWD i bezpieka wymordowała większość wyklętych. 1 marca 1951 wykonano wyrok śmierci na siedmiu ostatnich koordynatorach Zarządu „Wolności i Niezawisłości” Ostatni ukrywający się partyzant zginął w 1963 roku. Cześć ich pamięci!

Aby upamiętnić Niezłomnych dzień 1 marca ustanowiono Dniem Żołnierzy Wyklętych. Odbywają się wtedy biegi i rajdy „Wilczym tropem”, przybliżane są biogramy tych, którzy walczyli, a o których ciągle jeszcze tak mało wiemy.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta zgłaszając swój akces w Pieszym Rajdzie Wilczym Tropem organizowanym już po raz trzeci przez szkołę w Siedliskach. Ze względu na pandemię odbywa się on on-line. Pierwszym etapem było przygotowanie projektu znaczka pocztowego poświęconego Niezłomnym. Prace uczniów kl.7 :Wiktorii Bryg, Oliwii Kulig, Kamili Patyk i Szymona Więcka pojechały do szkoły w Siedliskach. Drugi etap- konkursowy- odbędzie się zdalnie 4 marca. Naszą placówkę będą reprezentowały uczennice klasy 8  Justyna Prokop i Natalia Cichy oraz uczennica klasy 6 Martyna Prokop. Nasz bohater wyklęty to St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”.

Beata Czuba